Historie školy

Stavba školy byla zahájena v květnu 1958. Kvůli nedostatku školních budov byla stavba značně uspíšena a původní termín pro předání školy k užívání v roce 1960 byl zkrácen na 1.9.1959. Předána k užívání byla 15.8.1959.Škola byla slavnostně otevřena v neděli 30. srpna 1959 v 9 hodin ráno. Po zahájení předal před budovou školy předseda Obvodního národního výboru v Porubě klíče od školní budovy řediteli školy. Otevření bylo plakátováno a ostravský deník Nová svoboda přinesl o otevření školy článek s fotografií budovy, článek byl uveřejněn i v Učitelských novinách.

Dne 31.8.1959 vysílal Československý rozhlas Ostrava reportáž k zahájení nového školního roku, kterou natočil na této škole s ředitelem školy a nazval ji „Škola, na které se zítra neozve zvonek“, protože dosud nebyly v činnosti elektrické hodiny.

Vyučování předcházel ve dnech 27. – 29.8.1959 zápis do nové školy. K 1.9. bylo zapsáno 300 žáků. Bylo otevřeno 13 tříd 1. stupně a 6 tříd 2. stupně. K 4. lednu 1960 bylo na škole již 461 žáků, ale tříd nepřibývalo.

První zvonění elektrického zvonku žáci uslyšeli 28.9.1959. V roce 1983 začaly fungovat na škole sportovní hokejové třídy, v roce 2006 se k nim přidaly třídy plavecké. V současné době však již pro malý zájem dětí o sport se tyto třídy nenaplňují.

Za uplynulé období prošlo rukama pedagogů několik tisíc žáků. Někteří z nich dosáhli velkých úspěchů  na poli sportovním např. hokejoví reprezentanti Ondřej Roman, Rostislav Olesz, Roman Polák, Klára Peslarová, Ondřej Becher, reprezentantka v plavání Barbora Závadová), ale i na poli uměleckém  např. Věra Špinarová nebo současný zpěvák Ladislav Korbel .

V roce 1996 získala škola právní subjektivitu a ve stejném roce prošla i rozsáhlou rekonstrukcí. Od této doby byla provedena rekonstrukce školního hřiště na hřiště s umělým povrchem, rekonstrukce a zateplení střech, byly zrekonstruovány tělocvičny a sociální zázemí. Škola je také kompletně zateplena a došlo k výměně oken.

Od roku 1998 je škola fakultní školou  Ostravské univerzity, se kterou úzce spolupracuje. Poskytuje studentům nejen praxi , ale v rámci recipročních aktivit jim umožňuje věnovat se dětem také ve volném čase.

Stabilní  pedagogický kolektiv, který se přirozenou cestou obměňuje a doplňuje především o mladé ambiciózní učitele, si nastavil pomyslnou laťku hodně vysoko. Usiluje o to, aby rodiče žáků měli k pedagogům důvěru, aby děti chodily do školy rády, aby z nich vyrůstaly sebevědomé, vzdělané osobnosti.