ZÁLOŽKA DO KNIHY SPOJUJE ŠKOLY 30.11.2023

ZÁLOŽKA DO KNIHY SPOJUJE ŠKOLY

Také v tomto školním roce jsme se zapojili do česko-slovenského projektu Záložka do knihy spojuje školy. Cílem projektu bylo především navázání kontaktů mezi českými a slovenskými školami a hlavně podpora čtenářství. Letošní téma „Inspirující svět pohádek, příběhů a básní“ nás zavedl do kouzelného světa, kde dobro vítězí nad zlem a kde i sen se může stát skutečností. Děti vytvářely během září a října pod vedením svých učitelů čtenářské záložky, na kterých libovolnou technikou ztvárnily svého oblíbeného literárního hrdinu, pohádkový příběh nebo ilustraci spojenou s oblíbenou básní. Záložky jsme si následně vyměnili s partnerskou Základní školou Lietava, která se nachází kousek od Žiliny.

Do projektu se letos zapojili žáci 1. stupně a žáci šestých ročníků. Celkem 240 žáků. Doprovodným programem výroby záložek byly různé aktivity zaměřené na podporu čtenářské gramotnosti a kreativního čtení. Uskutečnili jsme společné čtení, kdy starší žáci četli menším spolužákům, navštívili jsme knihovnu a zúčastnili se také besedy s paní Janou Schlossarkovou, která se zabývá hlučínským nářečím a píše zajímavé příběhy ze života obyvatel na Hlučínsku.

V hodinách českého jazyka jsme si také společně přečetli a někdy i vyslechli zajímavé pohádkové, dobrodružné a často i inspirující příběhy, které se skutečně staly.

Děkuji všem učitelům a žákům za ochotu, spolupráci a podporu tohoto projektu, za všechny realizované čtenářské aktivity a za kreativitu při vytváření záložek do knih. Chtěla bych také poděkovat Romanu Konečnému, žáku VIII.C, který si připravil prezentaci o Základní škole Lietava na Slovensku a velmi zajímavým způsobem ji představil svým mladším spolužákům.

Ludmila Karbowiaková