Vlastivědné Vánoce s 8. A, 8. B a 8. C 22.12.2023

Vlastivědné Vánoce s 8. A, 8. B a 8. C

Ve čtvrtek 21. 12. jsme pro tři osmičky připravili den s aktivitami mimo školu. Opravdu jsme nechtěli sledovat žáky v lavicích a pořád poslouchat jejich stížnosti. Oblíbené jsou hlášky typu: „Proč se ještě učíme? Mě to fakt nebaví.“ Takže hurá do terénu!

Přesunuli jsme se na Slezskoostravský hrad. Cestou jsme se bavili o ostravských řekách jako o hranicích Moravy a Slezska. Před hradem jsme se pustili do tvorby společné fotky. Vypadalo to jako velký úkol, ale po 5 minutách jsme to zvládli! Vešli jsme do hradu. Na nádvoří jsme si vysvětlili, že nás čeká nelehká práce, tzn. vyplňovat zapeklitý pracovní list. Žáci na to měli dost času, v průběhu aktivity doslova prolezli celý hrad a prozkoumali moc pěknou výstavu betlémů. Při odevzdání pracovních listů jsme si sedli  ve velké hradní místnosti, kde jsme se zahřáli a hlavně odpočinuli. Pracovní list teď „přetavíme“ ve známky z dějepisu. Takže to rozhodně nebyla ztráta času!

Z hradu jsme se přesunuli na Masarykovo náměstí, kde jsme si udělali čas k nasávání vánoční atmosféry. Prozkoumali jsme stánky, ochutnávali pochutiny a nápoje. Jako velké překvapení jsme žákům nabídli projížďku na ruském kole. Ne každý této nabídky využil. Překonat strach a respekt z výšek byla pro některé velká překážka. Upřímně řečeno, trochu se to mlelo i ve mně. Obzvláště první kolo bylo kapánek obtížnější. Naštěstí jsme to všichni ve zdraví přežili. Myslím si, že jsme si to opravdu užili, využili čas ke vzdělávání, k poznávání vánoční atmosféry Ostravy, která v nás naplno aktivovala vánoční náladu.

Libor Davidík (třídní učitel 8. A)