Základní škola Dětská, Ostrava-Poruba

Halucinogeny

Halucinogeny

Halucinogeny jsou tvrdé drogy, které silně ovlivňují psychiku. Jejich účinkem je změněné vnímání reality, iluze a halucinace, jiné citové prožívání i myšlení. Tradiční kultury využívaly pro své náboženské rituály některé přírodní látky jako psylocybin obsažený v houbách lysohlávkách nebo mezkalin obsažený v kaktusu peyotlu. Využívány byly i mochomůrky a durman. Nejdůležitějším syntetickým halucinogenem je LSD.

Účinky halucinogenů jsou závislé na osobnosti uživatele, jeho momentálním psychickém stavu, okolí i výšce dávky. Rizikem je nevypočitatelnost účinku a možnost toxické halucinatorní psychózy nebo projevení latentní duševní nemoci. Není popsán vznik fyzické nebo psychické závislosti ani abstinenční příznaky.

LSD

Název: LSD (derivát kyseliny lysergové, kyselina, acid, trip (menší dávka))

Vzhled: krystaly, napuštěné papírky s obrázky, prášek, pilulky

Původ: chemická výroba z kyseliny lysergové

Způsob užívání: ústy

Účinky: liší se podle dávky - halucinace, přeludy, zintenzivněné smyslové vnímání, příjemné i nepříjemné pocity

Negativní dopad na organismus: možnost toxické halucinatorní psychózy nebo rozvinutí latentního duševního onemocnění, flashback - pocit, jako při intoxikaci, ale po delší abstinenci, nevypočitatelnost reakce, případně smrt

Vznik závislosti: nebyl popsán

Historie: LSD bylo objeveno ve 40. letech v chemické laboratoři. V 60. letech v USA s LSD experimetovali Stanislav Grof a Timothy Leary. Snažili se ho využít při výzkumu a léčení psychóz a rozšiřování vědomí, později bylo LSD oficiálně zakázáno. LSD bylo velmi populární mezi hippies.

Napuštěné papírky s obrázky:

 

Lysohlávky

Název: Lysohlávky (houbičky)

Vzhled: drobné sušené houby nebo jen jejich hlavičky, popřípadě výluh nebo vývar z nich

Původ: houby Lysohlávka česká, L. mexická nebo jiné druhy. Obvykle se sbírají z přírody, jsou i technologie na pěstování v místnostech. Jednotlivé druhy hub jsou rozšířeny v různých pásmech. V různých druzích a různým způsobem pěstování se liší obsah účinné látky psilocybinu.

Způsob užívání: ústy

Účinky: při menší dávce euforie, hovornost a pohoda, u větších dávek změněné vnímání, halucinace, přeludy

Negativní dopad na organismus: riziko předávkování při neznámém obsahu účinné látky, riziko toxické halucinatorní psychózy, riziko otravy při záměně hub

Vznik závislosti: nebyl popsán

Historie: Lysohlávky byly rituálně používány ve starém Mexiku. Botanicky byly popsány až na začátku 20. století.


 

 

Kalendář akcí

Kontaktovat zaměstnance

Odesláním formuláře souhlasíte s ochranou osobních údajů.

Zavřít